Web nejen o cyklistice
Parametry trasy | |||||||
Najeté kilometry | 60 | Doba jízdy | 3:30 - horské kolo,natěžko | Průměrná rychlost | 17 | Převýšení | 865 metrů |
Tahle etapka je jen krátkou epizodou v kontextu téměř všeho, co jsme v roce 2010 ve Francii stihli. Náš start byl opět v Albertville, odkud jsme se vydali na čtyřdenní okruh, jehož cílem byl mimo jiné i slavný vrchol Col du Galibier, nebo středisko Alpe d'Huez. Na první den jsme nachystali jen přejezd pod sedlo Col du Glandon...
Cesta z Albertville vede po silnici, která velmi mírně klesá údolím. S nákladem je to trochu nuda, protože to až tak moc dobře nejede, silnice protíná pár menších vesniček, až dospěje ke křižovatce u městečka Aiton. Za odbočkou vlevo do navazujícího údolí přichází trochu úmorná práce v podstatě po rovince (přesněji řečeno - je to stoupání se sklonem cca 1%) a ještě ke všemu po hlavní cestě. Sem tam nějaký ten kamion není výjimkou, ale naštěstí to nění až taková hrůza. Po pravé ruce kromě zvedajících se hor vede dálnice, což především prvních patnáct kilometrů moc horského charakteru nedodá. Dalších patnáct kilometrů už je to trochu lepší, ale pořád je ráz velmi podobný - široké údolí, dlouhé rovinky, louky, pole a středně silný provoz. Po třiceti kilometrech úmorné snahy a sem tam i boje s větrem přichází vysvobození v podobě sjezdu směrem na St.Etienne
Odsud už začíná silnice za prvním patníkem se jménem sedla Col du Glandon stoupat, nejprve přes město mírněji, ale za pár stovek metrů už mezi domy přímkovitě nahoru. Silnice se konečně párkrát zakroutí a už se pomalu vine po pravé straně úzkým údolím nahoru. Hned začátek naznačuje, že stoupání nebude jednoduché a opravdu - sklon se drží pořád okolo devíti procent. Občas přijde kilometr, který je více v pohodě, ale za ním pak následuje třeba i 10% úsek. Cesta se pořád drží v lese, v jednom místě se krásně zvedne dvěmi serpentinami nad řeku po levé straně, klikatě pokračuje okolo skal a svůj výškový náskok nad řekou pomalu zvedá. Po devíti kilometrech stoupání najednou zvolní a to indikuje jedinou věc - vjíždíme do městečka St.Colomban, kde tato čáast cesty končí. Vlastně - ještě kousek naše cesta pokračuje po hlavní silnici mírným sjezdíkem a za ním hned v prvních metrech dalšího stoupání leží vlevo malý příjemný kemp.