Cyklovýlety - Francie - Savojské Alpy

Web nejen o cyklistice

  

Cyklovýlety 2010

Francouzské Alpy

St. Jean de Maurienne - Modane - Lanslebourg Mont Cenis - Mont Cenis - Lanslebourg

Parametry trasy
Najeté kilometry76,5 Doba jízdy4:%7 - horské kolo Průměrná rychlost18,6 Převýšení1700 metrů

Druhý den okruhu vede ze Saint Jean de Maurienne (z kempu Camping des Grand Cols) směrem na Lanslebourg de Mont Cenis a odsud dále na sedlo Mont Cenis a zpět do Lanslebourgu. Prvních dvanáct kilometrů do St. Michelle de Maurienne je pohodových, cesta velmi zvolna stoupá okolo řeky údolím (v údolí je ještě dálnice, železnice a sem tam i vedlejší cesty :)). Tenhle úsek jsme už jednou sjížděli při návratu ze sedla Col du Galibier, takže žádná novinka a možná i trošku nudnější kousek.

Za St. Michelle už se sklon přece jen trošku zvýší, ale pořád se dá říct, že se jedná o mírný kopec. Ráz krajiny je v zásadě stejný, jen údolí se postupně malinko zužuje a vypadá to, že se silnice už každou chvíli musí začít plazit někde po svahu nahoru. Opak je ale pravdou, údolí se vždy rozevře a pokračuje se ve stejném duchu dále až do města Modane. Tady se část provozu oddělí na dálnici a posléze do tunelu a část zůstane ve městě, takže je to za městem o malý kousek lepší. Za Modane je trochu překvapující stoupání po svahu / úbočí hory až nad údolí do výšky zhruba 1260 metrů až k pevnosti Marie Terezie, která dle mého názoru stojí za návštěvu (běhání po památkách se nám bohužel z časových důvodů téměř nikdy nemůže povést). Tento úsek není úplně příjemný, protože je stoupání spíš nezakryté před sluncem, provoz není zanedbatelný a navíc se silnice dost "táhne". Ale pohled na pevnost je hezký, čili vše je hned zapomenuto. Trošku k vzteku je sjezd minimálně padesát výškových metrů, ale pořád zůstáváme citelně nad Modane.

Silnice za tímto stoupáním pokračuje dále v podobném duchu jako předtím, údolí se zase otevře a opět se do kopce jede jen velmi mírně (až skoro vůbec). Ještě dalších deset kilometrů kopíruje trasa tok řeky, od které se odpoutá ve městě s příznačným názvem Termignon. Teprve tasy přijde kousek pořádného stoupání. Už to sice vypadá, že odsud už cesta půjde výrazně nahoru, ale po kilometru a půl opět zvolní a dokonce začne klesat. To ale trvá jen kousek, protože do Lanslebourgu opět mírně stoupá. Hned za vjezdem do městečka je odbočka do malého kempu ležícího za potokem. V roce 2010 zde byl takový chlapík (majitel), který sám zvládal obsluhu celého kempu (byl neuvěřitelně rychlý) a ještě ke všemu byl neuvěřitelně příjemný (celou dobu jsem si pak říkal, že taková práce v horách ve vlastním kempu nemusí být až tak zlá...).

Kemp přímo vybízí k zabydlení, odložení zavazadel a chvíli odpočinku. Jenže to ještě není konec dnešního výletu, proto nemůže být odpočinek moc dlouhý. Nahoře nad kempem čeká další silniční sedlo s výškou přes dva tisíce metrů - Col du Mont Cenis. Cesta k němu vede zpět do města a pak přes křižovatku vpravo k začátku stoupání. To má délku okolo deseti kilometrů a končí ve výšce 2084 metrů nad mořem.

Cesta se šplhá přímo po svahu hřebene tyčícím se v podstatě nad městem, serpentiny přicházejí skoro s železbnou pravidelností. Jede se většinou lesem, sem tam se u cesty objeví lákadlo v podobě odpočívadla, ale to je třeba si odpustit S rostoucí nadmořskou výškou ubývá stromů a otevírá se výhled na hory na protější straně údolí a částečně také do údolí. Co se sklonu týče, dalo by se stoupání rozdělit na dvě poloviny - ta první má průměrný sklon cca 4% (ve skutečnosti je to ale o něco více, protože my jsme si první část trochu prodloužili přes vedlejší vesnici), ta druhá je docela výživná (průměr se pohybuje okolo osmi procent). Poslední dva kilometry jsou bez serpentin a silnice po louce míří na vrchol hřebene. Přestože v úplném závěru stoupání je sklon menší, vítr dokáže udělat své.

Nahoře překvapivě nečeká žádná cedule, jen další z malých hotelů (spíš chata) a rozcestník s mapou vybízející k pěším výletům. V poměru k chodcům, kteří v době našeho příjezdu slézali z okolních kopců dolů, jsme byli ve výrazném oslabení :) Celé oblasti sedla dominuje velká přehrada, rozlohou je tenhle vchol hřebene skutečně obří. V dálce jsou vidět domy, což znamená, že s ubytováním nebo občerstvením zde nebude velký problém.

Po zběžném prozkoumání okolí přehrady a okolní krajiny je čas na sjezd zpět do kempu v Lanslebourgu. Ten trvá tak možná čtvrt hodinky a díky serpentinám je to super zábava :)

Jak jsme zjistili, majitel kempu zvládal kromě všeho ostatního i prodávat na zahrádce chlazené pivo a třeba hranolky (nebo steak) - takže jeden takový hřích po celodenním stoupání nám přišel fakt vhod...

Další výlety ve Francii

Albertville - Aiton - St.Etienne - St.Colomban
Albertville - Beaufort - Col du Aréches - Aime - Moutiers - Albertville
Albertville - Beaufort - Cormet de Roselend - Bourg Saint Maurice - La Rosiére (kemp La Foret)
Albertville - Flumet - Col des Aravis - La Clusaz - Col de la Croix-Fry - Thones - Col du Marais - Faverges - Col de Tamié - Albertville
Albertville - La Lechére - Col de la Madeleine - St. Jean de Maurienne
Apt - Bonnieux - Lacoste - Apt
Apt - Roussilon - Apt
Barcelonette - Col de la Cayolle - St Martin d'Entraunes - Col des Champs - Allos - Col d'Allos - Barcelonette
Barcelonette - Jausiers - Col de Vars - Giullestre - Argentiére - Briancon
Barcelonette - Le Lauzet - Col de Pontis - Sauze du lac - Le Lauzet - Barcelonette
Briancon - Argentiére - Guillestre - Col d'Izoard - Briancon
Briancon - Chantemerle - Col du Granon - Granon - Val des Prés - Briancon
Briancon - L'Angentiere - Col de Vars - Meyronnes - Larche
Briancon - Villar St.Pancrace - Col des Ayes - Brunissard - Col d'Izoard - Briancon
Caromb - Bédoine - Mt.Ventoux - Malaucéne - Caromb
Isola - St Étienne - Col de la Bonette - Jausiers - Barcelonette
Isola - St Saveur - Col de la Couillole - St Saveur - Col St Martin - St Saveur - Isola
La Rosiére - Col du Pt.St.Bernard - Courmayeur - Aoste - Col du Grd.St.Bernard - Martigny
Lanslebourg - Bonneval sur Arc - Col de'l Iseran - Val-d'Isére - Bourg St Maurice - Moutiers - Albertville
Larche - Col de Larche - Vinadio - Col de la Lombarde - Isola
Martigny (CH) - Col de la Forclaz - Col des Montets - Chamonix - St.Gervais - Megéve - Albertville
Maussanne les Alpilles - Arles - oblast Camarque - Stes Maries de la Mer
Maussanne les Alpilles - St. Rémy de Provence - Tarascon - Arles - Mausanne
Mizoën - La Grave - Col du Lautaret - Col du Galibier - Col du Télegraphe - Saint Jean de Maurienne
St Jean de Maurienne - Aiguebelle - Aiton - Albertville
St. Jean de Maurienne - Modane - Lanslebourg Mont Cenis - Mont Cenis - Lanslebourg
St.Colomban - Col du Glandon - Col de la Croix de Fer - Le Bourg-d'Oisans - Alpe-d'Huez - Col de Sarenne - Mizoën

 
  www.cyklo-vylety.cz - administrátor: L.Poncza, spolupracovník: P.Svoboda, 2008 - 2015
Poslední aktualizace: 2016-03-05 21:53:51
Stránka zobrazena: 3532097 krát.