Cyklovýlety - 1999-2001

Web nejen o cyklistice

  

Morava 1999

Mapka trasy

Konečně se mi podařilo najít někoho, kdo neměl strach se vydat na okružní cestu okolo Moravy. Od patnácti jsem chtěl něco takového podniknout, nejdřív nebyly peníze a vůle rodičů, pak chyběl někdo, kdo by to se mnou podnikl. Ano, na mou otázku ohledně takového podniku každý odpověděl kladně, že by to bylo super, ale že by to nezvládl. Už jsem si začínal myslet, že mám okolo sebe samé necyklisty, když mě napadlo zeptat se Peti Svobody, se kterým jsem chodil na gympl a věděl jsem, že na kole jezdí. Ještě na gymplu jsme si slíbili, že to podnikneme a v prváku na výšce se můj sen stal skutečností. Oba jsme měli nějakou brigádu, takže jsme si mohli dovolit vyrazit na vlastní pěst.

Cestu jsme pečlivě naplánovali, vymysleli jsme přepravu batohů (díky tomu, že jsme synové železničářů, posílali jsme batohy vlakem jako spoluzavazadlo, což nám umožnilo jezdit nalehko a navíc za to nic neplatit) a pak už jsme se jen těšili. Den D, kterým to všechno začalo byl 31.červenec 1999. Na cestu jsme vyrazili na naše dnešní poměry nevybaveni kromě cyklistických kalhot ani jedním kusem jakéhokoliv funkčního prádla, s vypůjčeným stanem typu "áčko" na silničních kolech z pravé oceli a v botaskách S cykloputováním po zemích Českých, Moravských a později Alpských a kdovíjakých ještě, jsme tedy začali doslova od nuly (a já jsem tomu ohromě rád, protože jsme si prošli sami všemi vývojovými fázemi).

Naše cesta začala v Ostravě, odkud jsme se přesunuli na Plumlov, odtud jsme jeli na Moravské Budějovice, Svitavy, Bystřici nad Pernštejnem a Jihlavu. Nejzazším bodem naší cesty byl Telč, odkud jsme jeli na Vranovskou přehradu. Pak jsme se přesunuli zpět na Plumlov a opět dolů na Pasohlávky k přehradě Nové Mlýny. Zde se naše cesty rozdělily a já jsem pak už sám dojel domů do Ostravy, zatímco Svob trávil část dovolené se svými rodiči. Závěrečná cesta byla dosud(2008) mým nejdelším jednodenním výletem - téměř 240 kilometrů, což jak doufám konečně překonám Toto putování Moravou se nám natolik zalíbilo, že jsme založili takovou naši malou tradici a od té doby až na jednu výjimku trávíme takovým způsobem část našich dovolených. Začalo to tedy Moravou, pokračovalo projetím celé České republiky, Slovenska, části Rakouska, Dolomit, části Švýcarských Alp + Italských a zatím posledním počinem byly opět Švýcarské Alpy. Oba pevně doufáme, že nám tohle ježdění vydrží ještě hodně dlouho. A já za sebe doufám, že tyto stránky, které vznikly v létě 2007 a dnes (2.5.2008) se mi sem podařilo dostat chronologicky pozpátku i tuto etapu, budou utěšeně narůstat i nadále a jejich návštěvnost také...

Ukázka fotek...

Česká republika 2000

Mapka trasy

Náš druhý "cestovatelský" rok byl plodnější než rok předchozí. Po projetí Moravy jsme si troufli na větší sousto - objet celou Českou republiku. Už několik let to byl můj sen, takže o to více jsem se na tento podnik těšil. Naše cesta trvala patnáct dní včetně třech dní volna a byla velmi bohatá na zážitky. Některé věci i po osmi letech (29.4.2008) vidím dost jasně. Přesto si řadu věcí nedokážu vybavit, jelikož opět chybí bohatší fotodokumentace (digitál byl v té době nedostupnou a nepříliš kvalitně fotící hračkou). Povídání, které se chystám sestavit, bude stručnější, stejně jako to z roku 2001. Ale bude opět doplněno o mapky tras, kilometráže a pár fotek, které lze najít i v galerii.

Naše cesta začala v Ostravě, odkud jsme se přesouvali směrem na Šumperk, Pardubice, Kralupy nad Vltavou až ke Karlovým Varům. Okruh jsme uzavřeli přes Lipno, Budějovice, Znojmo a Plumlov. Trasa byla zvolena vyváženě, projeli jsme republiku v podstatě po obvodu a užili jsme si jak rovinek, tak i kopcovitějších etap. Batohy jsme svěřovali Českým drahám, posílali jsme je jako spoluzavazadlo vždy do cílového místa. Výhodou bylo to, že jsme jeli nalehko, ale ty nervy, které jsme sem tam zažili, když se zpozdily, či nedorazily vůbec, stály za to :) Nicméně jsme to všechno zvládli, počasí se nám taky vyvedlo, takže to byl super podnik. Osobně bych ho klidně podnikl znovu s mírnými úpravami tras, které by se v některých částech (především Polabí a etapa na Karlovy Vary) důsledněji vyhýbaly velkým silničním tahům. Na druhou stranu nás někdy tlačil čas, takže jsme si moc vybírat nemohli. Možná bych se více podíval směrem na sever, do Krkonoš a Jizerských hor, kde máme dodneška menší rezervy (alespoň na chviličku jsme se sem podívali v roce 2001).

Tenhle rok byl prvním rokem, kdy jsme nejeli sami se Svobem a přibrali jsme ještě kamaráda Dana. První etapu jsme dokonce absolvovali ve čtyřech společně s dalším kamarádem - Jirkou. Ten ale po prvním dnu zjistil, že takový typ cestování pro něj není, takže jsme nakonec na to zůstali tři. Dan se srdnatě držel, i když musel snášet naše nekonečné rýpání, tak dojel skoro až do konce. Nebýt problémů se špicemi (čtyřlístky v moc tvrdém výpletu, že Dane ), byl by absolvoval i těch posledních šedesát kilometrů na kole a nikoliv vlakem. Co se vybavení týče, měli jsme s sebou v té době vše nezbytné, nemohla však být řeč o nepromokavých věcech, či nějakém funkčním prádle. Holt až pozdější roky jsme zjistili, že se vyplatí do toho ty peníze dát a postupně tak činíme i dnes. Spacák jsme měli vatový, stan půjčený přes kamarádku Verru - tímto ještě jednou děkujeme jejím kamárádům, konkrétně Etinovi. I bez batohů to byla makačka, najeli jsme 1717 kilometrů a na kole strávili více než 65 hodin. Tohle putování nám dalo hrozně moc zkušeností do budoucna.

Ukázka fotek...

Česká republika 2001

Mapka trasy

Tento rok jsme se potřetí a naposledy vydali po České republice. Od naší cesty uplynulo do dnešního dne (27.4.2007) už skoro sedm let, takže mé vzpomínky jsou trochu proseté, ale pokusím se je seskupit jak jen to půjde. Na každý pád v naší desetileté historii cest po střední a západní Evropě jsme jen dvakrát nejeli ve dvou (já a Svob), tohle je právě jeden z těch roků. Mezi sebe jsme vzali (stejně jako v roce 2000) kamaráda Dana a dlužno říct, že to s námi v žádném případě neměl jednoduché, málokdo vydrží naše neustálé vtipkování (většinou na účet daného člověka) Každopádně to přežil a za to mu přísluší náš obdiv.

Cesta tentokrát nezačala v Ostravě, ale v Pardubicích, protože jsme chtěli vynechat již dvakrát projetou Moravu. Kola jsme poslali vlakem a sami jsme se tam dopravili také po kolejích. Z Ostravy to jsou jen tři hodiny cesty, takže jsme nebyli nuceni ani moc vstávat a hned po příjezdu jsme čerství mohli vyrazit do hor. Naše putování vedlo z Pardubic směrem k Vrchlabí, protože jsme si chtěli doplnit oblast Krkonoš (i tak sem ještě zajedeme na jednu z našich mikrodovolených). Odsud jsme se vydali oklikou směrem k Praze a pak postupně přes Zruč nad Sázavou a Tábor k Jihlavě a nám známému kempu v Pávově. Závěrečné etapy vedly na Prostějov a Ostravu. Trasu jsme myslím zvolili dobře, dnes bych jen vynechal hlavní tahy, které bych objel po méně frekventovaných cestách. Z pohledu vzpomínek mě mrzí, že nemáme moc fotek a díky tomu si moc nepamatuji na krajinu, popřípadě města. S městy mi naštěstí trošku pomůže kupa pohlednic, ale i tak bude tento popis mnohem stručnější než pozdější roky. Náš výkon si ale pamatuje můj cyklistický deníček, který říká, že jsme za devět dní (jeden z toho byl volný) najeli 1017 kilometrů, z toho nejdelší etapa měla více než 150 km.

Celou cestu jsme absolvovali nalehko, krosny s věcmi putovaly vlakem jako naše spoluzavazadlo, přepravu jsme jako synové železničářů měli zdarma. Což pro nás chudé studentíky byla vydatná pomoc. Přinášelo to s sebou ale jediné omezení - museli jsme vždy dojet tam, kde nás bagáž čekala nebo naopak, bagáž musela stihnout dorazit do místa určení v daný den. Občas s tím jako předchzí roky byly nervy, ale nějak jsme to zvládli. Stan jsme měli poprvé vlastní, předchozí dva roky jsme si vždy půjčovali. Naše výbava se postupně zlepšovala, ale i tak jsme neměli žádné nepromokavé věci, spacák byl ještě vatový a cyklistické oblečení jen krátké plus návleky. V tomto cítím rezervy i dnes, ale zatím ještě nejsem milionář, takže vše jde pořád postupně

Ukázka fotek...

 
  www.cyklo-vylety.cz - administrátor: L.Poncza, spolupracovník: P.Svoboda, 2008 - 2015
Poslední aktualizace: 2016-03-05 21:53:51
Stránka zobrazena: 9692 krát.