Web nejen o cyklistice
Parametry trasy | |||||
Najeté kilometry | 135,05 | Doba jízdy | 4:53:40 | Průměrná rychlost | 27,6 |
Vyrazili jsme z Ostravy před polednem směrem na Frýdek - Místek a dále po cestě na Staré Hamry okolo přehrady Šance. Prakticky do Frýdlantu nad Ostravicí je cesta do kopce jen minimálně, to se směrem na Ostravici mění až přijde stoupání na hráz Šance. Tohle stoupání moc rád nemám, je poměrně táhlé a i když se to nemusí zdát, tak je docela prudké. Okolo přehrady pak cesta také není zrovna jednoduchá, pořád se zvedá a zase klesá, pohybuje se okolo pěti set metrů nad mořem. Za přehradou pak následuje krátký sjezd, chvíli se cesta zvedá jen mírně, ale po odbočení před Bílou směrem na Klokočov se jede znovu do kopce, nad hranici 800 metrů nad mořem. Vrchol Beskydského kopce je na hranici ČR a SR, pak následuje hezký sjezd do Klokočova.
Odtud se jede pořád z mírného kopce na Turzovku a Čadcu, cesta se vine údolím okolo řeky Kysuce. V Čadci se cesta spojí s hlavní cestou od Českých hranic a pořád okolo Kysuce vede až do Žiliny. Průjezd Žilinou díky hustšímu provozu moc příjemný není, ale netrvá to moc dlouho a cesta pokračuje okolo Žilinské nádrže a Váhu krásným údolím směrem na Martin. Jestliže do Žiliny je to především klesání, tak okolo Váhu cesta stoupá s mírným sklonem. Cestou do Martina stojí za zmínku zřícenina Strečno, která je vidět přímo z cesty. Před Martinem je příjemný kemp Turiec, kde tato cesta končí. Kromě přejezdu Beskyd je tato cesta vcelku nenáročná a v porovnání s ostatními vpravdě odpočinková, o čemž vypovídá i slušný průměr, kterého jsme dosáhli.