Web nejen o cyklistice
Vzdálenost: cca 170 km
První část tohoto výletu nebudu popisovat, protože cesta z Přerova na Troják je popsána z větší části zde. Shrnul bych to pouze do jedné věty - z Přerova cesta vystoupá na vrch Tesák, pak následuje sjezd a krátký výstup na Troják k chatě. To podstatné se odehrává pak, kdy následuje sjezd z Trojáku. Ten je zpočátku dost prudký, okolo 6% určitě, pak ale postupně směrem k Ratiboři zmírňuje. Jeho konec je na křižovatce s hlavní cestou na Vsetín za Ratiboří. Odsud už cesta neklesá, jede se po rovině nebo mírně do kopce až za Vsetín. Po průjezdu městem a pár ujetých kilometrech k tomu následuje malá křižovatka a odbočka směrem na Velké Karlovice. Od této křižovatky cesta vede hezkým a širokým údolím přes řadu městeček (např. Nový Hrozenkov, Karolinka) a velmi plíživě stoupá s konstantním "sklonem" 1%.
Stoupání pokračuje až na hranici se Slovenskem, což ale není směrem na vrch Soláň, kam máme namířeno. Proto je nutné z cesty ve Velkých Karlovicích odbočit vlevo a vydat se do mírného kopce až na konec obce. Zde se v místě zvaném Jezernice stoupání z mírného změní na prudší a sklon neklesne pod 6%. Tato pasáž stoupání má něco kolem čtyř kilometrů, vede řidším lesem, sem tam se otevře i hezký pohled do údolí, jak je vidět níže. Nejedná se o serpentinovitou pasáž, spíše cesta stoupá pomalu po úbočí hory. Na vrcholu se nabízí příjemná možnost občerstvení v místní chatě a za ní už čeká jen zasloužený sjezd.
Sjezd je přinejmenším stejně prudký jako stoupání, opět vede z větší části lesem, o zatáčky nouze také neni. Na jeho konci jsou pak dvě možnosti jak dál směrem na Valašskou Bytřici - buď po hlavní cestě přes Dolní Bečvu a Rožnov pod Radhoštěm, nebo po vedlejší cestě přes Vigantice a vyjet na okraji Rožnova. Já jsem zvolil hlavní cestu, ale klidnější je to určitě po vedlejšce, navíc se nemusí projíždět městem. Z Rožnova už je jen jedna možnost, jak se dostat na Valašskou Bystřici - do kopce Ten má něco okolo 5% a je dlouhý opět skoro 4 kilometry. Půl napůl se jede v lese a mezi loukami, konec je u autobusové zastávky Hlaváčky. Odsud následuje příjemné klesání až k přehradě Bystřička. Nepočítaje malý kopec, cesta klesá až do Mikulůvky, což je vesnice kousek od řeky Bečvy mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím. Celou dobu vede hezkou horskou a podhorskou krajinou, je to velmi pěkný úsek. Vyplatí se na chvíli zastavit a pokochat se zvláště prostředím okolo přehrady Bystřička. Nedaleko odtud se konal v roce 2009 24h závod na horských kolech, jehož jsem byl účastníkem - fajn akce doporučuju :)
Poslední čtvrtina celého výletu vede ve své první části opět do kopce směrem na Lázy (zde malá restaurace přímo na konci stoupání - ideální občerstvovačka), pak známou cestou směrem na Loučku a dále na Bystřici pod Hostýnem zpět do výchozího bodu, kterým byl Přerov. Výlet na Lázy je podrobněji popsán zde