Web nejen o cyklistice
Parametry trasy | |||||||
Najeté kilometry | 108 | Doba jízdy | 5:10 | Průměrná rychlost | 20,7 | Převýšení | 1650 m |
Tento výlet se dá rozdělit na několik kratších výletů, nicméně my jsme se rozhodli vzít takřka celé Chřiby jednou ranou :) Jako výchozí bod jsme si zvolili Staré Město u Uherského Hradiště, kam se dá velmi pohodlně dopravit vlakem. Celý výlet je ve stylu stoupání - sjezd, nicméně nabízí rozmanitou přírodu a několik zajímavých míst, jako je hrad rozhledna Brdo, hrad Cimburk, skalní útvar Kozel a další.
Staré Město leží v nížině a tak v podstatě není jiná možnost, než začít pomalu stoupat. Prvních asi deset kimlomterů je to jen takové zahřátí po silnici až za Traplice, kde začíná vpravo pořádně prudké stoupání s navazující terénní pasáží až na vršek Sypčiny. Terénní kousek končí sjezdem do Zadního Březí, odkud se znovu stoupá směrem na Kostelany a Bunč po silnici. Z Bunče stoupání pokračuje opět terénem až na nejvyšší horu Chřibů Brdo, kde se nachází hezká rozhledna a pod ní i výčet zajímavých míst, která můžete v Chřibech najít.
Z Brda pokračuje cesta lesem postupným sjezdem na Vlčák, kde se napojí na úzkou asfaltku, která dále navazuje na státní silnici a pokračuje až k vodní nádrží Koryčany. Zde se dá pokračovat dále po silnici, nebo opět do terénu (šotolina) stoupat až k hradu Cimburk. Nedaleko Cimburku je kromě studánky ještě zajímavý pískovcový skalní útvar jménem Kozel, který je cílem horolezců.
Kousek za Kozlem se opět najíždí na silnici vedoucí do Koryčan - tady se dá na chvíli odpočinout a eventuálně výlet zkrátit a dojet na vlak třeba do Snovídek. Druhou možností je pokračovat okolo trati směrem na Kyjov a asi 3km za Snovídkami odbočit po zelené opět do lehčího terénu a stoupat až na rozcestí U kříže a dále na rozcestí U slepice. Odsud je velmi příjemný sjezd po starší asfaltce do Lovčic.
I v Lovčicích se dá výlet zkrátit a pokračovat do Kyjova, nebo se nabízí možnost vrátit se zpět do kopců (v této části se jedná o Ždánický les). Za Lovčicemi stačí sledovat modrou turistickou značku, která vás zavede přes krátký ale prudký kopec až k Jestřabicím (opět se zde kříží trať na Kyjov). Za Jestřabicemi začíná další pořádné stoupání po úzké asfaltce až na kopec nad Čeložnicemi, odkud cesta pokračuje v podstatě po hřebeni. Pokud nechceme pokračovat zpět až k Cimburku, je dobré trefit po pravé straně odbočku do chatové osady Čeložnice a sjet do vesnice zpátky na státní silnici.
V Čeložnicích vlastně náš přejezd Chřibů a Ždánického lesa končí, dalších 18 kilometrů je už jen po silnici směrem na Moravský Písek přes řadu menších obcí jako jsou Kostelec, Hýsly nebo Žeravice. Za zmínku ještě stojí Domanín, který nás překvapil nepříjemným stoupáním - po 100 kilometrech jsme měli co dělat. Naštěstí je to poslední kopec na této cestě, pak už stačí jen sjet do Moravského Písku a dát se na hlavní silnici za přejezdem vpravo směrem k nádraží...
Osobně se mi na téhle části Moravy velmi líbí její nezaměnitelný charakter listnatých lesů, velmi dobrá infrastruktura pro cykloturistiku (vč. posezení v lesích, několika altánků i dobrého značení tras) a hromada různých zajímavostí popř. malých památek. Velkým pozitivem je také možnost kdykoliv si výlet zkrátit a relativně rychle sjet z kopců na okolní rovinky.