Web nejen o cyklistice
Parametry trasy | |||||||
Najeté kilometry | 56 | Doba jízdy | 2:40 | Průměrná rychlost | 21 | Převýšení | 950 m |
V pořadí druhý výlet přes vrchovinu Chřiby na pomezí střední a jižní Moravy bych zařadil mezi středně náročné. Zvolili jsme trasu z Kojetína do Nemotic (oba body dopravně dostupné vlakem) přes sedlo Bunč a nejvyšší vrchol Chřibů Brdo. Úsek mezi Kojetínem a Zdounkami je čistě silniční, i když kvalita silnic třetí třídy nám v zemi konstantně upadá :) Jak je vidět z profilu, už na trase mezi Kojetínem a Zdounkami je pár kopců, dle mého názoru ne moc příjemných, protože jsou relativně prudké...
První dlouhé stoupání směrem na Bunč začíná za Zdounkami, počáteční kilometr a půl je kopec dost prudký. Jakmile vystoupá silnice na úroveň zhruba 400 metrů nad mořem, postupně se zanoří do lesa a stoupání na chvíli zmírní. Závěr před Bunčem je opět prudší, ale zhruba po kilometru a půl je hotovo. Bunč je poměrně turisticky vytížen, zdejší penzion je velmi oblíbeným východiskem výletů, především na nejvyšší kopec Chřibů - Brdo.
Z Bunče se dá pokračovat po silnici buď směrem na Velehrad nebo na Kostelany a nebo terénem právě na Brdo. Cesta je kromě posledních asi 200 metrů sjízdná na trekovém kole nebo MTB a mírně stoupá až pod vrchol, na kterém je přístupná rozhledna (odkud také pochází pár fotek inverze...). Z Brda vede hřebenovka až k rozcestí pod Vlčákem (což bylo turisticky velmi oblíbené místo a stála zde i chata), odkud se dá opět pokračovat několika směry - my jsme zvolili trochu jinou trasu, než při Okruhu přes Chřiby. Nedaleko Vlčáku je totiž na malém vršku skalní útvar nazvaný Buchlovský kámen, což je zajímavé místo k prohlédnutí a dá se tu udělat hezká přestávka... Od Buchlovského kamene cesta pokračuje sjezdem zpět do údolí - konkrétně přes Staré Hutě a hlavní silnici až pod Holý kopec k rozcestí Na Pile.
Tady začíná druhé delší stoupání pod Ocásek až k dalšímu skalnímu bloku jménem Kazatelna. Ke Kazatelně se kousek jde pěšky, za mokra je terén totiž dost nesjízdný. Kopec od Kazatelny se sjet s trochou opatrnosti dá, cesta se pak spojí s lesní cestou vedoucí okolo skály Kozel až na asfaltku do Koryčan, která postupně klesá lesem až do města.
Z Koryčan do Nemotic silnice dále velmi mírně klesá (kromě malého kopce na konci Koryčan) a zhruba po osmi kilometrech tento výlet končí na nádraží v Nemoticích - odsud se dá dojet třeba do Brna, nebo na druhou stranu do Starého Města u Uherského Hradiště.