Cyklovýlety - Rakousko

Web nejen o cyklistice

  

Cyklovýlety v roce 2012

Rakousko

Abtenau - Voglau - Osterhornrunde - Voglau - Abtenau

Parametry trasy
Najeté kilometry67 Doba jízdy4:10 Průměrná rychlost16

Městečko Abtenau leží asi 50 km od Salzburgu směrem na jihovýchod a je ideálním východiskem pro výlety na kole (ceny apartmánů jsou v pohodě a přitom je to do středu Solné komory nebo k Dachsteinu vlastně kousek). Okruh Osterhornrunde byl ze všech okruhů okolo městečka Abtenau (popř. Russbach) značen jako "Anspruchsvoll" - náročný. Jedná se o trasu vedoucí kolem hory Osterhorn - odtud tedy název. Detaily o trase si lze vzít i s sebou, ve všech okolních infocentrech mají prospekty.

Trasa vlastně nezačíná přímo v Abtenau, ale o kousek níže po proudu řeky ve vesnici Pichl. Úsek mezi Abtenau a Pichlem je vlastně jediná část po hlavní silnici, zbytek už je spíše záležitostí pro horské nebo trekové kolo. První kousek za pravým a následně levým odbočením ve Voglau (trasa je velmi přehledně značena modrými směrovkami s příslušným číslem 17) vede opravdu prudce do kopce po asfaltu až k rozcestí několika MTB tras, které je u takové malé boudičky. Zde je také znázorněn průběh trasy na mapě i v profilu.

Kousek za tímto zastavením už se najíždí na typicky Alpský šotolinový povrch z drceného vápence, jehož kvalita se lehce zhorší za posledním stavením a nedalekou závorou. Odsud cesta pokračuje po úbočí hory výš a výš, stoupání má docela poctivý sklon - stabilně okolo 9%, asi 2x je potřeba obejít závoru a z kola slézt. Jinak je ale tato část okruhu sjízdná bez problémů, povrch se směrem k vrcholu stoupání u jezera Seewaldsee lehce zhoršuje a o to je to také fyzicky výživnější. Stoupání končí u jezera, za hezkého počasí je to přímo ideální místo k menšímu pikniku Vzhledem k tomu, že na cestě čekají ještě 2 další stoupání, je lepší si delší odpočinek nechat spíše na závěr okruhu...

Sjezd od Seewaldsee je ještě přerušen dvěma kratšími stoupáními po šotolině resp. asfaltu, za kterými následuje víceméně lesní klesání asi 8km až k St. Kolombanu až do výšky pod 700 metrů. Docela velká část sjezdu je asfaltová, čili je to záležitost na pár minut. U St Kolombanu začíná cesta opět stoupat, zprvu je to se sklonem asi 7%, to se ale po dvou kilometrech změní a následuje opravdu prudká pasáž se sklonem 15%. Tento úsek je opravdu "Anspruchsvoll"
Úplný závěr stoupání vede po louce, přičemž menší louka pokrývá i vrchol kopce. Zase je to trochu něco jiného, než předešlý vrchol, rozhled je podle mě lepší a na obě strany rozdílný.

Sjezd dolů je zprvu po takové pěšince, pak následuje kamenitá cesta, která postupně přejde v šotolinovou. Sklon klesání je poctivý, navíc je to přes 500 metrů převýšení, takže zábava :) Klesání končí v městečku Hintersee, kde se trasa číslo 17 stáčí po asfaltu vpravo do mírného kopce podél potoka. Pohodový kousek končí v Lammerbachu, kde cesta pokračuje od parkoviště už jen po šotolině (a opět s řádným skolenm až po 15%!) až na nejvyšší bod - vrchol Genneralm. Zde už je delší odpočinek na místě, je to poslední pořádné stoupání, za kterým už čeká jen sjezd :) Z Genneralmu do Voglau vede několik cest, je potřeba mít s sebou mapu, část z nich není vhodná ani pro horská kola a chybná navigace tak může skončit i procházkou... Na každý pád se většina cest setkává v údolí potoka Aubach, kde klesání zpomalí. Je to hezký úsek vedoucí lesem, i kvalita povrchu se zlepší a dá se zase trochu více kochat okolní přírodou... Závěrečné klesání do Voglau je opět o něco prudší, navíc šotolinu nahradí blíže k městečku asfaltový povrch.

Okruh končí ve Voglau nedaleko odbočky na hlavní cilnici vedoucí na Hallein (u Salzburgu) nebo na druhou stranu do Abtenau. Silnice do Abtenau nedaleko za křižovatkou stoupá, takže i po tak náročném výletě je ještě nezbytné trochu si máknout a překonat více než 2OO výškových metrů. Podtrženo a sečteno, tento výlet řadím mezi jeden z těch nejhezčích a určitě mezi jeden z těch náročných. Určitě však Osterhornrunde (trasu č.17) stojí za to absolvovat.

Další výlety v Rakousku

Abtenau - Gosau - okolo Halstätter See - Halstatt - Niedere Scheibe - Gosau - Abtenau
Abtenau - Karkogelhütte - Gseng Alm - Karkogelhütte - Abtenau
Abtenau - Voglau - Osterhornrunde - Voglau - Abtenau
Anterselva di Mezzo - Passo Stalle - Lienz - Iselsbergpaß - Heiligenblut
Au - Faschinajoch - Bludenz - Partenen - Bielerhöhe - Ischgl - Landeck
Bad Goisern - Raschberghütte - Hütteneck - Ewige Wand - Bad Goisern
Bruck - Fusch - Edelweissspitze - Fusch - Bruck
Bruck - Krimml - Gerlospass - Zell am Ziller
Bruck - Schwarzach - Bischofshofen - Golling - Hallein
Egg - Riedbergpass - Egg
Egg - Schwarzenberg - Egg
Egg chata - Berggasthof Niedere - Egg chata
Egg chata - Furkajoch - Bregenz - Bildstein - Egg chata
Egg chata - město
Gasteig - Mauls - Mühlbach - Bruneck - Anterselva di Mezzo
Großdorf - Amagmach - Schreiberesattel - Sibratsgfäll - Hittisau - Großdorf
Großdorf - Egg - Schoppernau - Diedamskopf
Gundertshausen - Bad Reichenhall - Unken - Saalfelden - Zell am See - Bruck
Hallein - Salzburg - Thalgau - Unterach
Heiligenblut - Franz Josephs Höhe - Hochtor - Fusch - Bruck
Imst - Hahntennjoch - Elmen - Holzgau - Warth - Hochtannbergpass - Au
Kirchschlag - Studánky - Rybník
Landeck - Imst - Oetz - Sölden
Lindau - Alberschwende - Au - Furkajoch - Rankweil - Lindau
Lindau - Bregenz
Lindau - Friedrichshafen - Lindau - Langen - Doren - Lindau
Rannariedl - Passau - Schärding - Braunau - Gundertshausen
Rybník - Bad Leonfelden - Rohrbach - Lembach - Rannariedl
Stams - Zirl - Kematen - Sellrain - Kühtai - Ötz - Ebene - Stams
Unterach - Vöcklabruck - Wels - Linz - Kirchschlag
Zell am Ziller - Wiesing - Achenwald - Fall

 
  www.cyklo-vylety.cz - administrátor: L.Poncza, spolupracovník: P.Svoboda, 2008 - 2015
Poslední aktualizace: 2016-03-05 21:53:51
Stránka zobrazena: 17165 krát.